Picture of rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

#słownikwizualny – jak narysować podejmowanie decyzji?

Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.

Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.

Dzisiaj pokażę Ci, jak narysować podejmowanie decyzji.

Co znajdziesz w nagraniu

Hasło to możesz narysować na bardzo wiele różnych sposobów. Możemy przedstawić je poprzez sposób podejmowania decyzji lub też myśląc o tym, na jakim stopniu tego procesu jesteśmy.

Człowiek w rozkroku

Ludzik w rozkroku symbolizuje sytuację, w której musisz podjąć jakąś decyzję, coś zrobić, jednak nie wiesz jeszcze dokładnie, w którą stronę pójdziesz.

jak narysować podejmowanie decyzji

Zacznij od narysowania jednej linii, a po każdej z jej stron strzałek, które kierują w inną stronę. Możesz użyć tutaj także innego koloru. Przed linią narysuj buty z kawałkiem nogi, które będą stały w rozkroku zastanawiając się, w którą iść stronę.

Wybierz swoją bramkę

Wróć wspomnieniami do popularnego kiedyś programu telewizyjnego – Bramka nr 1, nr 2 czy nr 3? Znajdziesz w niej nagrodę, a może będzie tam ZONK? Zacznij od narysowania trzech drzwi. Nie musi to być nic skomplikowanego, wystarczą klasyczne prostokąty. Możesz je też oznaczyć cyframi lub literami, a pod nimi narysuj znak zapytania.

Guziki

To symbol podejmowania decyzji w stylu „Yes” albo „No”. Narysuj więc dwa guziki, a na nich dokładnie te słowa, do wyboru. Wybór możesz zaznaczyć strzałką przy konkretnym guziku, a jeśli wciąż się wahasz, dodaj też wokół znaki zapytania dla podkreślenia przekazu.

Lista plusów i minusów

Kiedy się wahasz, z pewnością często robisz listę za i przeciw lub też plusów i minusów. Zacznij od narysowania kartki, a nawet i typowej kartki wyrwanej z notatnika, takiej na brudno, jak to zazwyczaj robi się na szybko. Umieść na niej tabelę z zaznaczeniem „plusów” oraz „minusów”. Zamiast haseł, wystarczy, że narysujesz kilka kresek. Zamiast tego, możesz wykorzystać opcję „A”, „B” lub „C”, a jeśli na którąś z nich już się zdecydujesz, możesz ją dodatkowo zaznaczyć.

Drogowskaz i droga, którą wybierasz

Zacznij od narysowania prostego drogowskazu. Rysując nogę, na dole możesz też narysować trawkę. Będzie znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie. Następnie u góry narysuj strzałki, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Na strzałce możesz wpisać hasło, oznaczenia literowe, czy też „Yes” albo „No”. Fajnie sprawdzą się również znaki takie jak „ptaszek” oznaczający „tak, tędy idź” lub krzyżyk „tędy nie idź”. Możesz też dorysować trzecią strzałkę, nieco bardziej pod kątem.

Człowieczek na rozdrożu

Narysuj ludka, zastanawiającego się, w którą stronę pójść. Jedną rękę ma on na głowie, drugą zaś na biodrze. Ludzik niech stoi na rozdrożu ze strzałkami, które wskazują dwie drogi.

W drugiej wersji ludzik również wygląda podobnie, zastanawia się w dalszym ciągu. Tym razem narysuj jednak nad nim drogę, która rozwidla się na dwie części, koniecznie ze znakiem zapytania. Drogę możesz przekształcić również w strzałki. Będzie symbolizowała wówczas kilka opcji wyboru czy też strategie. Do oznaczeń wykorzystaj też litery „A”, „B” lub „C”, jeśli tylko uważasz, że się to przyda dla wzmocnienia przekazu.

Młotek sędziowski

Kiedy już podejmiesz decyzję, najczęściej musi zapaść jakiś wyrok. Zacznij od narysowania dwóch prostokątów mniej więcej takiej samej wielkości i połącz je kreskami. Dodaj jeszcze rączkę, a pod młotkiem dorysuj jeszcze podstawkę, w którą sędzia może uderzyć młotkiem. Nad młotkiem i pod nim, a pomiędzy podstawką możesz dorysować również kreski pokazujące ruch, które wskazują na to, że wyrok właśnie zapadł.

A jeśli decyzja zapada, to nic innego tak nie odda tego obrazu, jak dwóch człowieczków, którzy podają sobie dłonie. Narysuj ich obok siebie, a nad ich dłońmi narysuj kreski, które dodadzą wzmocnienia sytuacji. Świetnie sprawdzi się również nad nimi jeden wspólny dymek z przysłowiowym „ptaszkiem” doprecyzowujący zgodę w temacie.

Podsumowanie

To moje pomysły na przedstawienie podejmowania decyzji. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie podejmowania decyzji, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę co rysujesz.

Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.

Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni