Picture of rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

#słownikwizualny – Jak narysować wartość?

Słownik wizualny to cotygodniowa seria spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Temat tych spotkań zależy między innymi od Ciebie. W co drugi poniedziałek publikuję ankiety, w których masz możliwość wybrania tematu naszego spotkania. Dlatego jeśli jeszcze nie obserwujesz mnie na Facebooku, to serdecznie Cię zapraszam!

W dzisiejszym spotkaniu słownika wizualnego pokażę Ci jak narysować wartość.

Co znajdziesz w nagraniu

Zacznijmy od definicji, czym jest dla mnie wartość?

Z jednej strony wartość to coś, co jest dla mnie ważne. To, co mnie motywuje i kieruje moimi decyzjami i działaniami, zarówno w życiu jak i biznesie. Z drugiej strony rzeczy i pojęcia o charakterze bogactwa, i nie tylko. To wszystko to, co cenimy.

Jak narysować wartości?

Pierwszym i najbardziej powszechnym symbolem jest diament, który symbolizuje trwałość. Zacznij od narysowania odwróconego trójkąta, a u góry narysuj trapez. Gdy już masz narysowane podstawy, czas na odrobinę magii. W trójkącie, który narysowałaś na samym początku, dorysuj dwie kreski (albo więcej, jeśli Twój diament jest większy), które będą stykały się na samym koniuszku trójkąta. Następnie dorysuj w trapezie kolejne kreski i voila! Diament jest gotowy!

Wartości to również rekomendacje i oceny. Najbardziej znanym symbolem jest gwiazdka lub kilka gwiazdek. Pamiętasz jak w szkole uczyliśmy się jak narysować gwiazdę jednym ruchem ołówka? Naszkicuj ołówkiem lub kolorem o zmniejszonej transparentności (jeśli rysujesz na tablecie) gwiazdkę ze szkolnych lekcji, a następnie obrysuj ją odpowiednim dla siebie kolorem.

Kolejnym sposobem na przedstawienie wartości są wartości życiowe. Jako bazę możemy wykorzystać symbol atomu, który zaczynamy od narysowania 3 owali, jeden na drugim, ale pod różnym kątem. Zamiast jądra atomu możemy narysować serce, diament czy gwiazdkę. Wpisz do jądra taką wartość, jaka pasuje do Twojej notatki wizualnej.

Wartością może być również empatia – dawanie, otrzymywanie oraz wspieranie. Do zaprezentowania tych obszarów przydatny będzie symbol dłoni, która podaje/otrzymuje oraz dwie dłonie, które będą okazaniem wsparcia lub potrzeby.

Wartość jako pieniądze i nie tylko…

Strzałki – wskazują kierunek, ale również skupienie. Narysuj 4 strzałki, których czubki będą kierowały się do środka, a następnie narysuj w środku dowolny symbol wartości. W przypadku bardziej biznesowych wartości możesz umieścić tam symbol pieniądza albo zamiast strzałek narysować worek z pieniędzmi.

Jako wartość, czyli cenę możemy narysować również etykietę – metkę cenową, na której wpiszesz odpowiedni symbol dolara, euro czy innej waluty, która będzie jasna w przesłaniu.

Jeżeli chcesz zaprezentować, że dany obszar czy dana wartość rośnie bądź maleje jak na przykład wartość akcji danej spółki, świetnie sprawdzi się symbol wykresu. Narysuj dwie strzałki do siebie prostopadłe, a następnie dorysuj słupki lub złamaną linię wzrostu i spadku. Słupek możesz również wykorzystać do zaprezentowania wzrostu wartości rodziny czy nieruchomości, rysując w nim domek lub ludzi jako rodzinę.

Symbol wzrostu wartości pieniądza, na przykład w kontekście nieruchomości, możesz narysować wykorzystując czas, a dokładniej klepsydrę. Zacznij od narysowania dwóch prostokątów, a następnie połącz je, dorysowując faliste linie. Możesz wzmocnić swój rysunek, dorysowując obok konkretne wartości.

Gdy zapytasz dziecko, co mu kojarzy z pieniędzmi, zapewne wskaże kufer jako skarb. Rysowanie kufra zaczynamy od trapezu, następnie dorysowujemy na górze prostokąt oraz na jednym z boków półokrąg, który wskaże na to, że nasz skarbiec jest otwarty. Na koniec pozostaje nam jedynie dorysować dół kufra oraz oczywiście wartości, symbole, które się w nim znajdują i są dla nas ważne.

Jeżeli jednak chcesz zaprezentować poszukiwanie wartości, wykorzystaj symbol lupy. Narysuj jedno większe koło a w nim drugie, mniejsze. Następnie w środku umieść wartość, której poszukujesz, dorysuj rączkę i nowy symbol gotowy!

Podsumowanie

Wartości, to moje pomysły dla Ciebie na dzisiaj. Jeżeli masz swoje pomysły na ich zaprezentowanie to koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę co rysujesz. 

Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.

Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni