rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

Myślisz o tym, żeby zacząć rysować na tablecie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Wybór sprzętu, aplikacji przyprawia cię o ból głowy?

Mam dla kilka ważnych aspektów, które musisz wziąć pod uwagę zabierając się za rysowanie na tablecie. Przygotowałam dla Ciebie pigułkę wiedzy, w której przeprowadzę cię krok po kroku przez cały proces!

Zapraszam!

Dlaczego powinieneś zacząć rysować na tablecie?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno warto? Czy to na pewno teraz? Czy to jest dla mnie?

Praca cyfrowa różni się od pracy na papierze. Musisz mieć odpowiedni sprzęt, zaznajomić się z aplikacją, wyczuć i dobrać odpowiednie narzędzie do rysowania, poza tym wiele rzeczy na ekranie monitora wygląda inaczej, niż po wydrukowaniu. 

Ale skoro tyle z tym zachodu, to po co rysować cyfrowo? Zacznijmy od słynnego ‘WHY?’ [Dlaczego?]

Jeżeli rysujesz dla innych – a zwłaszcza płatne zamówienia – wydaje mi się, że po prostu musisz przerzucić się na „digital”.

Chodzi przede wszystkim o jakość, ale też o czas. 

Nawet najlepszy skan Twojej notatki czy rysunku, nie będzie w tak dobrej jakości, jak te prace, które od razu były narysowane cyfrowo. Poza tym ten czas obróbki… Owszem, narysowanie samego projektu wydaje się szybsze, jeśli weźmiesz do ręki kartkę i markery, ale co potem? Wysyłka, poprawki, zmiany… To już inna bajka. Każda zmiana od klienta to znowu skanowanie…, rozjaśnianie…, usuwanie „brudów”…, eksport….

Czas to jedyne dobro nieodnawialne… Dbajmy o to, żeby wykorzystać go na rzeczy, które mają sens, a nie na obróbkę skanów 🙂 

Co da ci rysowanie digital?

 • oszczędność czasu bez ciągłego przerysowywania, rysowania od nowa, bez korygowania skanów
 • jakość cyfrowe rysunki są dużo lepsze niż nawet najbardziej profesjonalny skan. Taki skan trzeba potem poprawiać, poczyścić zanim rysunki będą naprawdę dobre.
 • wolność, niezależność dla mnie iPad to było oderwanie się od biurka. Mogę pracować w poczekalni lub… na wakacjach. Wystarczy wziąć iPad i ołówek, w którym mam wszystkie narzędzia i wszystkie kolory.
 • konkurencyjność rysowanie digital może być twoim zawodem. Możesz wejść na ścieżkę czy to visual thinking, czy robienia notatek wizualnych, czy graphic recordingu czy robienia ilustracji. Zyskujesz lepszą jakość i szybsze tempo.

To już wiesz, dlaczego warto przesiąść się na tablet, to teraz przejdźmy do konkretów.

Jeśli chcesz rysować cyfrowo, to potrzebujesz dwóch rzeczy. Pierwsza to nic innego jak hardware (sprzęt – tablet), a druga – software (oprogramowanie).

Tablet do rysowania – jaki najlepiej wybrać?

To właściwie podstawa 🙂

Zaczynamy od sprzętu, bo o niego najczęściej jestem pytana na grupach i w wiadomościach prywatnych. Wybór zawsze jest trudny. Trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów – zarówno potrzeby (dla kogo rysujesz?), sposób wykorzystania (gdzie rysujesz?), jak i budżet. Skupię się tutaj na moich wyborach i dlaczego wybrałam właśnie tak, a nie inaczej. 

To wszystko możesz przeczytać w artykule o Tabletach

Tam znajdziesz mój cały zestaw „must have”.

Programy do tworzenia notatek wizualnych

Od tego, jaki tablet wybierzesz, będzie zależał wybór aplikacji, z której będziesz najczęściej korzystać.

Zależy to przede wszystkim od systemu operacyjnego, w którym się poruszasz – czy to jest Windows, iOS czy może Android.

W dużej mierze również musisz wziąć pod uwagę –  co rysujesz, jakie masz potrzeby i czy przewidujesz budżet na oprogramowanie. Jeżeli nie planujesz wejść na ścieżkę zarabiania na swoich rysunkach, będziesz mieć inne potrzeby niż osoba, która będzie wykorzystywać rysunek na co dzień w swojej pracy.

Osobiście korzystam na codzień głównie z 3-4 aplikacji, w zalezności jaki projket robię i na jakim sprzęcie pracuję:

 • Procreate – iPad
 • Adobe Fresco – iPad
 • Adobe Illustrator – komputer z Windowsem
 • Sketchbook Autodesk – tablety na androidzie lub telefon

Dlaczego takie aplikacje, i do czego je wykorzystuję, opisałam dla Ciebie bardziej szczegółowo  w artykule “Programy do tworzenia notatek wizualnych”

Jak szybko i skutecznie rysować na tablecie – 7 prostych kroków

Mam nadzieję, że moja analiza sprzętu i oprogramowania, a także przedstawione kryteria wyboru używanych przeze mnie rozwiązań, pomogą Ci w wyborze tych narzędzi, które będą najbardziej przydatne w Twojej sytuacji.

Zapraszam cię teraz do mojego autorskiego wypracowanego procesu, w którym przedstawię Ci 7 kroków do szybkiego i skutecznego rysowania na tablecie.

Zawarłam w nich kluczowe elementy, które musisz wziąć pod uwagę, jeżeli przesiadasz się z kartki na tablet. Cały proces niezależny jest od sprzętu i programu, na którym rysujesz. Nazwałam ją:

Digital Sketchnoting – szybki start

 1. canvas – wirtualna kartka
 2. brushes – wirtualne markery
 3. color palette – kolory
 4. layers – warstwy
 5. panel control – wygląd i możliwości wybranej aplikacji
 6. template – własne szablony
 7. export /save – jak zapisywać, zeby mieć szybki dostęp.

   

Pobierz listę Digital sketchnoting – szybki start i stwórz swoją pierwszą notatkę. 

digital sketchnoting szybki start

4 odpowiedzi

 1. Hey! Ⴝomeone inn mmy Facebook ցroup shared thiis site ԝith us so
  I cаme to check itt out. Ӏ’m ⅾefinitely enjoying tһe
  infοrmation. I’m bookmarking ɑnd wіll be tweeting thіѕ to my followers!
  Excelent blog and wonderful design.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni