Słownik wizualny to cotygodniowa seria spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Temat tych spotkań zależy między innymi od Ciebie. W co drugi poniedziałek publikuję ankiety, w których masz możliwość wybrania tematu naszego spotkania. Dlatego jeśli jeszcze nie obserwujesz mnie na Facebooku, to serdecznie Cię zapraszam!
W dzisiejszym spotkaniu słownika wizualnego pokażę Ci jak narysować eksperyment.
Co znajdziesz w nagraniu
Czy rysowanie eksperymentów ma sens?
Bez względu na to czy ilustracje mają pomóc Twoim uczniom w zrozumieniu zagadnień z zajęć, potrzebujesz zaprezentować eksperymentalne pomysły firmy czy przygotowujesz notatkę wizualną dla zespołu chemików, to cel jest ten sam. Notatki wizualne mają pomóc wyjaśnić procesy, pojęcia i pomysły, szczególnie te trudne i zawiłe. Również zaangażować i sprawić, że będzie to lepiej zapamiętane.
Eksperyment w biznesie
Rysując abstrakcyjne pojęcia, zawsze korzystam z rysunkowej metafory – to znaczy łączę różne znane i proste obrazki w złożone pojęcia.
W dzisiejszym spotkaniu opieram się o elementy z fizyki oraz chemii, nie tylko w nauce, ale również w biznesie. Pomyśl o fiolce, probówce jak o pierwszym impulsie do jakiegoś projektu, do zmiany. Każdy następny proces to etapy – co musi się dalej zadziać, aby zaszła „reakcja chemiczna”. Oczywiście pamiętaj, że zawsze możesz podpisać rysunek, żeby jednoznacznie był zrozumiany. Ikonki spełniają rolę pamięciowych haków – żeby lepiej było zapamiętać treść.
Dobra grafika jest warta tysiąca słów
Pod pojęciem eksperymentów ja rozumiem eksperymenty chemiczne. Od razu kojarzą mi się fiolki, próbówki, kolorowe płyny i naczynia połączone. To będzie moja baza w dzisiejszym słowniku wizualnym.
Zacznij zatem od najprostszego elementu, czyli od fiolek. Kształt możesz dobrać dowolnie według własnych preferencji. Wyróżniamy trzy kształty fiolek. Pierwsza zwykła podłużna, druga w kształcie trójkąta oraz trzecia o kulistym kształcie. Dobrym pomysłem jest oczywiście wypełnienie fiolki eliksirem. Nigdy nie wypełniam koloru do krawędzi. Zostawiam małą przestrzeń, wtedy ilustracje jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Jeżeli lubisz detale w swoich ilustracjach, dorysuj bąbelki nad szyjką probówki.
Następnie w procesie musi zajść jakaś zmiana, więc możesz wykorzystać ilustrację z kilkoma probówkami. Rysunek zaczynam rysować od pół szubienicy, która będzie trzymała fiolkę, a do niej doprowadzę swoje reakcje trzy probówki. Pod fiolką wiszącą na naszej szubienicy, możesz umieścić płomień, który będzie powodował zapalenie danego pomysłu. Ten sam zapalnik może oznaczać osobę, która spowodowała, że pomysł planu zostanie zrealizowany.
Na warsztatach często wykorzystywane są klocki lego, z których można zbudować jakąś konstrukcję (odpowiednio dopasowaną do tematu ćwiczenia). Aby narysować klocek lego, zacznij od narysowania małego prostopadłościanu. Na wierzchu zrób kilka (w zależności od wielkości klocka) zaokrąglonych kresek. Koło klocków możemy również narysować postać, która będzie popychała ten klocek do przodu albo osobę siedzącą na klocku, która będzie oznaczała zabawę i wspólne eksperymenty.
Profil głowy człowieka możemy wykorzystać również do narysowanie wychodzenia z innowacyjnymi pomysłami. W miejscu mózgu czy zamiast fryzury narysuj kulistą fiolkę. Eksperymenty w znaczeniu Innowacji możemy wykorzystać symbol żarówki. Narysuj fiolkę w kształcie trójkąta i w środku umieść żarówkę.
Jeżeli chodzi o inne elementy chemiczne, przydatny może być również symbol połączenia związków chemicznych, oczywiście nie musisz być chemikiem ani szukać podręczników do chemii. Pamiętaj, że ilustracje mają być maksymalnie uproszczone. Rysunek ma być narzędziem do komunikacji and realistycznym dziełem sztuki. Narysuj zwykłe kreski, które zakończysz małymi kółkami. Rysuj dalej w różnych wariantach ułożenia – żeby rozbudować chemiczne cząsteczki.
Eksperyment możemy również przedstawić jako złożenie kilku pojęć.
Proces jako koło zębate, do tego żarówka i wszystko połączone linią imitującą związek chemiczny.
Ostatnim symbolem, który możemy wykorzystać kiedy nad czymś jeszcze się zastanawiamy i eksperymentujemy, jest papierowy samolot. Zapewne jego kształt jest Ci bliski, chociażby z newsletterów czy Instagrama. Wbrew pozorom narysowanie go wcale nie jest trudne – wystarczy w odpowiednio narysować 3 trójkąty 🙂 Sprawdź na nagraniu – pojazuję krok po kroku jak to zrobić. Na sam koniec dorysuj przerywaną linię, która będzie symbolizować linię lotu.
Podsumowanie
Eksperymenty, to moje pomysły dla Ciebie na dzisiaj. Jeżeli masz swoje pomysły na ich zaprezentowanie to koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę co rysujesz.
Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.
Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.