Picture of rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

#słownikwizualny – jak narysować misję?

Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.

Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.

Co znajdziesz w nagraniu

Misja bardzo często mylona jest z naszym “dlaczego”. Znasz może koncept Simona Sinka “Golden circle”? Dotyczy on tego, dlaczego ludzie kupują to, co kupują. W tej koncepcji w samym środku znajduje się nasz wewnętrzny cel, czyli “why” – “dlaczego”. Otoczone jest to “what” – czyli wizją tego, co chcemy osiągnąć – rezultat. Trzecim poziomem jest właśnie misja, czyli proces – “how” – droga, jaką chcemy osiągnąć nasz cel. Zatem jak narysować misję?

Znajdź drogę… z kompasem!

Kompas prowadzi nas do naszego celu, do wizji. Zacznij od narysowania dwóch kółek, niech jedno tworzy ramę dla drugiego. W środku umieść osie i kierunki. 

Na środku narysuj strzałkę w innym kolorze, nieco inną niż w standardowym kompasie, jednak to właśnie ona wskaże Ci drogę do Twojego celu. Dodatkowo, zamiast kierunków świata, wpisz u góry “cel” lub narysuj celownik. 

Jeśli wybieramy się w drogę, to musi być też plan

Możesz to świetnie pokazać, rysując mapę. Zaznacz też tutaj kolejne kroki, które pokonujesz od punktu do punktu. Możesz wykorzystać do tego przerywaną linię. 

Świetnie sprawdzi się również rysunek kartki na clipboardzie. Pamiętaj o klipsie u góry, który trzyma Twoją kartkę. Na kartce również narysuj kilka różnych elementów i właściwe połącz ze sobą kreską.

Narzędzia czyli to, czego będziemy potrzebować w dążeniu do celu

Zacznij od klucza francuskiego. Jak zrobić to w prosty sposób? Narysuj otwarty kwadrat i dwa półkola. Do tego dorysuj niepełne koło zębate – łuk, kilka przerywanych linii i połącz je ze sobą. Całość stworzy spójny obraz jeśli dodasz do tego kartkę z checklistą. 

DROGA do celu

Nic tak dobrze nie odzwierciedla trasy, jak droga do szczytu. Skup się tutaj na poszczególnych punktach, które narysujesz na paśmie górskim. W każdym z nich narysuj również flagę, co będzie symbolizowało osiągnięcie poszczególnych etapów. Drogę oznacz też linią przerywaną. 

Narysuj ludzika z podwiniętymi rękoma pod siebie. Ta pozycja sprawia, że ludzik zastanawia się, jak dojść do celu. Obok niego narysuj kilka kropek oznaczających poszczególne etapy, które musi osiągnąć człowieczek, zaś za nimi – puchar. Świetnie sprawdzi się też narysowanie okna na pucharze, co świadczy o tym, że to właśnie
Twoja wizja. Punkty połącz ze sobą przerywaną linią, tworząc drogę, która prowadzi Cię do osiągnięcia celu i misji. 

Droga po schodach

Symbol schodów bardzo adekwatnie pokazuje poszczególne kroki do osiągnięcia misji.  Na ich szczycie narysuj puchar, a każdy krok możesz także szczegółowo opisać. 

Gdzieś nieopodal możesz też dodać element biznesowy – człowieczka pod krawatem, który nad głową ma celownik. Oznacza to, że rozmyśla nad misją, która jest przed nim. 

Superbohaterowie

Każdy superhero ma swoją misję. Narysuj więc ludzika z peleryną i ręką wyciągniętą w górę, symbolizującą motywację i chęci. W ręku możesz narysować mu strzałę, a w oddali celownik, do którego będzie… celował! 🙂

Podsumowanie

To moje pomysły na przedstawienie misji. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie misji, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę, co rysujesz.

Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.

Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni