Picture of rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

Czyli 10 korzyści, które dostajesz na start, jak tylko zaczniesz korzystać z notatek wizualnych.

Notatki wizualne to efektywne i efektowne narzędzie, które ułatwi Ci i pomoże uprościć wiele aspektów twojego życia, zarówno w biznesie jak i w domu. 

Dzięki nim ogarniesz chaos w głowie, zaczniesz skutecznie się komunikować i lepiej zapamiętywać. Wykorzystaj super moce notatek wizualnych, żeby wzmocnić swój przekaz, by twój odbiorca mógł go lepiej zrozumieć.

Notatki wizualne to naprawdę dobre i potężne narzędzie w myśleniu wizualnym, z którego właściwie każdy może korzystać. I chociaż w świadomości gro osób sketchnotki funkcjonują jako freebie, które otrzymują od prowadzących webinary czy konferencje, to zdecydowanie warto poznać możliwości takiej formy zapisu i zacząć wykorzystywać je w codziennym życiu.

Co ci mogą dać?

1. Pomagają zapamiętać

Kiedy robisz graficzną notatkę z webinaru czy innej porcji wiedzy, wykorzystujesz większą część swojego mózgu, bo nie dość, że słuchasz, myślisz, to jeszcze jednocześnie rysujesz.

Mózg jest bardzo ciekawym organem i uwielbiam czytać książki o mózgu i jego wykorzystywaniu i o tym, jak się zachowuje. Mózg lubi się nudzić. Nawet jeśli o czymś czytasz i myślisz o tym, to jeśli całość trwa zbyt długo, mózg się wyłącza i zaczyna myśleć o czymś innym. 

Notując wizualnie, jednocześnie myślisz i rysujesz, co sprawia, że Twoje ciało jest bardziej ze sobą zintegrowane. Mózg w tym samym czasie myśli, słucha i przetwarza informacje, a do tego jeszcze podaje własne pomysły na to, co masz zilustrować i zapisać. Dzięki temu jesteś bardziej zaangażowany i skoncentrowany. Przeprowadzono taki eksperyment: jeżeli osoba rozmawia przez telefon i nawet bezmyślnie trochę bazgrze, to znacznie więcej zapamiętuje z tej rozmowy, ponieważ automatycznie bardziej się skupia , a mózg jest zajęty dodatkową czynnością.

2. Angażują

Zaangażowanie prowadzi do lepszego zrozumienia i komunikacji. Często w trakcie rozmowy okazuje się, że słuchacz odczytał komunikat zupełnie inaczej niż jego rozmówca. Jeśli można pokazać, o czym mówimy, bo powstaje do tego rysunek, to okazuje się, że druga osoba miała zupełnie inne wyobrażenie w głowie. 

Tak naprawdę większość problemów z dogadaniem się wynika z niewłaściwej komunikacji i ogólnego niezrozumienia. Zachęcam do rysowania prostych schematów, niezależnie od tego z kim się komunikujesz:  z partnerem, z dziećmi czy ze swoim zespołem w pracy.

3. Pomagają wizualizować cele

Jeżeli narysujesz swój cel, rozrysujesz etapy jego realizacji, masz przed sobą jedną kartkę z krokami, które masz podjąć (zwłaszcza jeśli kartka wisi w widocznym miejscu), to jest bardziej prawdopodobne, że chętniej będziesz te cele realizować. Pamiętaj tylko, żeby powiesić kartkę w widocznym miejscu

4. Pomagają lepiej się zorganizować

Organizacja, planowanie, ale też generowanie nowych pomysłów i rozwiązywanie problemów staną się efektywniejsze dzięki temu, że zrobisz to kreatywnie, a w proces przygotowania planów włożysz nieco więcej wysiłku niż zazwyczaj. To się naprawdę opłaca.

5. Pomagają syntezować – zobaczyć “BIG PICTURE”

Jeżeli zaplanujesz, rozrysujesz swoje plany czy marzenia, to zyskujesz obraz big picture, obraz całego problemu, projektu, tego, czym się zajmujesz. Dzięki temu wszystkie puzzle w Twojej głowie połączą się w jeden spójny obraz. 

6. Dają jasność

Czasami brakuje ci dystansu, bo skupiasz się na jednym zadaniu i tracisz cały obraz sytuacji, a przez to się blokujesz . Szybkie rozrysowanie tego, z czym się borykasz, może ci przynieść moment „Acha!”.

7. Upraszczają wszystko, co skomplikowane

Prosty rysunek pomoże ci wyjaśnić trudne tematy, uprościć zwłaszcza te zawiłe, przedstawione w skomplikowany sposób, np. wszelkiego rodzaju procesy, procedury i instrukcje. Sprawdź następnym razem. 

8. Pomaga usunąć bariery językowe 

Wyobraź sobie, że jesteś za granicą, w kraju, którego języka nie znasz na tyle dobrze, żeby się nim swobodnie posługiwać. Ale akurat nadarzyła ci się możliwość rozmowy z lokalsem. Próbujesz zapytać o drogę czy zamówić coś w barze, tylko akurat potrzebny wyraz wyleciał ci z głowy. Wystarczy, że narysujesz potrzebne słowo i na pewno uda ci się uzyskać wskazówki.

9. Ułatwiają współpracę

Wspólne rysowanie czy to z dziećmi, czy z inną osobą, z którą się komunikujemy, zbliża, tworzy wspólne przeżycia i buduje synergię.

10. …i naważniejsze – sprawiają radość!

Dzięki temu łączymy się z naszym wewnętrznym dzieckiem. Serio! 

Przypominamy sobie tą radosną twórczość własną i nieskrępowane wyrysowywanie naszych pomysłów i idei, zanim ktoś z dorosłych nie wytknął nam, że przecież trawa jest zielona a niebo niebieskie. 

Wyjdź ze schematu, w który Cię wcisnęli i radośnie złap teraz za ołówek czy kredkę!

Daj koniecznie znać, co bierzesz dla siebie!

Chcesz zacząć korzystać z rysunku jako narzędzia do komunikacji? Sprawdź mój warsztat, na którym pokazuję, jak zacząć komunikować się wizualnie.

Krok po kroku przeprowadzę Cię przez proces, nawet jak myślisz, że nie umiesz rysować.

Narysuj to, szybko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni