Czyli 10 korzyści, które dostajesz na start, jak tylko zaczniesz korzystać z notatek wizualnych.
Notatki wizualne to efektywne i efektowne narzędzie, które ułatwi Ci i pomoże uprościć wiele aspektów twojego życia, zarówno w biznesie jak i w domu.
Dzięki nim ogarniesz chaos w głowie, zaczniesz skutecznie się komunikować i lepiej zapamiętywać. Wykorzystaj super moce notatek wizualnych, żeby wzmocnić swój przekaz, by twój odbiorca mógł go lepiej zrozumieć.
Notatki wizualne to naprawdę dobre i potężne narzędzie w myśleniu wizualnym, z którego właściwie każdy może korzystać. I chociaż w świadomości gro osób sketchnotki funkcjonują jako freebie, które otrzymują od prowadzących webinary czy konferencje, to zdecydowanie warto poznać możliwości takiej formy zapisu i zacząć wykorzystywać je w codziennym życiu.
Co ci mogą dać?
1. Pomagają zapamiętać
Kiedy robisz graficzną notatkę z webinaru czy innej porcji wiedzy, wykorzystujesz większą część swojego mózgu, bo nie dość, że słuchasz, myślisz, to jeszcze jednocześnie rysujesz.
Mózg jest bardzo ciekawym organem i uwielbiam czytać książki o mózgu i jego wykorzystywaniu i o tym, jak się zachowuje. Mózg lubi się nudzić. Nawet jeśli o czymś czytasz i myślisz o tym, to jeśli całość trwa zbyt długo, mózg się wyłącza i zaczyna myśleć o czymś innym.
Notując wizualnie, jednocześnie myślisz i rysujesz, co sprawia, że Twoje ciało jest bardziej ze sobą zintegrowane. Mózg w tym samym czasie myśli, słucha i przetwarza informacje, a do tego jeszcze podaje własne pomysły na to, co masz zilustrować i zapisać. Dzięki temu jesteś bardziej zaangażowany i skoncentrowany. Przeprowadzono taki eksperyment: jeżeli osoba rozmawia przez telefon i nawet bezmyślnie trochę bazgrze, to znacznie więcej zapamiętuje z tej rozmowy, ponieważ automatycznie bardziej się skupia , a mózg jest zajęty dodatkową czynnością.
2. Angażują
Zaangażowanie prowadzi do lepszego zrozumienia i komunikacji. Często w trakcie rozmowy okazuje się, że słuchacz odczytał komunikat zupełnie inaczej niż jego rozmówca. Jeśli można pokazać, o czym mówimy, bo powstaje do tego rysunek, to okazuje się, że druga osoba miała zupełnie inne wyobrażenie w głowie.
Tak naprawdę większość problemów z dogadaniem się wynika z niewłaściwej komunikacji i ogólnego niezrozumienia. Zachęcam do rysowania prostych schematów, niezależnie od tego z kim się komunikujesz: z partnerem, z dziećmi czy ze swoim zespołem w pracy.
3. Pomagają wizualizować cele
Jeżeli narysujesz swój cel, rozrysujesz etapy jego realizacji, masz przed sobą jedną kartkę z krokami, które masz podjąć (zwłaszcza jeśli kartka wisi w widocznym miejscu), to jest bardziej prawdopodobne, że chętniej będziesz te cele realizować. Pamiętaj tylko, żeby powiesić kartkę w widocznym miejscu
4. Pomagają lepiej się zorganizować
Organizacja, planowanie, ale też generowanie nowych pomysłów i rozwiązywanie problemów staną się efektywniejsze dzięki temu, że zrobisz to kreatywnie, a w proces przygotowania planów włożysz nieco więcej wysiłku niż zazwyczaj. To się naprawdę opłaca.
5. Pomagają syntezować – zobaczyć “BIG PICTURE”
Jeżeli zaplanujesz, rozrysujesz swoje plany czy marzenia, to zyskujesz obraz big picture, obraz całego problemu, projektu, tego, czym się zajmujesz. Dzięki temu wszystkie puzzle w Twojej głowie połączą się w jeden spójny obraz.
6. Dają jasność
Czasami brakuje ci dystansu, bo skupiasz się na jednym zadaniu i tracisz cały obraz sytuacji, a przez to się blokujesz . Szybkie rozrysowanie tego, z czym się borykasz, może ci przynieść moment „Acha!”.
7. Upraszczają wszystko, co skomplikowane
Prosty rysunek pomoże ci wyjaśnić trudne tematy, uprościć zwłaszcza te zawiłe, przedstawione w skomplikowany sposób, np. wszelkiego rodzaju procesy, procedury i instrukcje. Sprawdź następnym razem.
8. Pomaga usunąć bariery językowe
Wyobraź sobie, że jesteś za granicą, w kraju, którego języka nie znasz na tyle dobrze, żeby się nim swobodnie posługiwać. Ale akurat nadarzyła ci się możliwość rozmowy z lokalsem. Próbujesz zapytać o drogę czy zamówić coś w barze, tylko akurat potrzebny wyraz wyleciał ci z głowy. Wystarczy, że narysujesz potrzebne słowo i na pewno uda ci się uzyskać wskazówki.
9. Ułatwiają współpracę
Wspólne rysowanie czy to z dziećmi, czy z inną osobą, z którą się komunikujemy, zbliża, tworzy wspólne przeżycia i buduje synergię.
10. …i naważniejsze – sprawiają radość!
Dzięki temu łączymy się z naszym wewnętrznym dzieckiem. Serio!
Przypominamy sobie tą radosną twórczość własną i nieskrępowane wyrysowywanie naszych pomysłów i idei, zanim ktoś z dorosłych nie wytknął nam, że przecież trawa jest zielona a niebo niebieskie.
Wyjdź ze schematu, w który Cię wcisnęli i radośnie złap teraz za ołówek czy kredkę!
Daj koniecznie znać, co bierzesz dla siebie!
Chcesz zacząć korzystać z rysunku jako narzędzia do komunikacji? Sprawdź mój warsztat, na którym pokazuję, jak zacząć komunikować się wizualnie.
Krok po kroku przeprowadzę Cię przez proces, nawet jak myślisz, że nie umiesz rysować.