Picture of rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

#słownikwizualny – jak narysować motywację i elastyczność?

Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.

Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.

Motywacja to siła do działania, wewnętrzna moc, która dodaje nam skrzydeł i chęci do pracy. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz ją narysować.

Co znajdziesz w nagraniu

Siła w ramionach

Zacznij od silnych, muskularnych rąk, które zobrazują prawdziwą moc. Narysuj kciuk, obok dorysuj po kolei zaciśnięte palce. Zakończ dłoń zewnętrzną krawędzią. Wówczas powstanie złożona pięść. Przedłuż rękę aż do łokcia i narysuj bicepsy.

Ich siłę możesz podkreślić dodatkowo pionowymi kreskami wokół. Z drugiej strony narysuj odbicie lustrzane swojego silnego ramienia. Pomiędzy narysowanymi ramionami postaraj się zmieścić dodatkowo słowo MOTYWACJA.

Naładowany mózg

Zapewne kojarzysz mały piorun, który widnieje w smartphone’ach, jako symbol baterii. Może on być symbolem motywacji. Narysuj więc głowę człowieka z profilu, a zamiast mózgu w środku, wykorzystaj błyskawicę, czyli motywację. 

Nagroda

Mówiąc o motywacji, na myśl z pewnością przychodzi Ci także nagroda. Narysuj więc puchar. Zacznij od dużego U, zamykając je u góry krawędzią.  Pod kielichem narysuj mały łuk a jeszcze pod nim rozkloszowaną nogę pucharu, którą zamkniesz kilkoma łukami, tworząc na dole pierścienie. Puchar musi mieć również uszy do trzymania go w górze – dorysuj je z jednej i drugiej strony. Na środku napisz “1” – w końcu główna, pierwsza nagroda najbardziej motywuje.

Możesz także wykorzystać inną koncepcję z pucharem, rysując profil głowy człowieka, umieszczając w środku puchar. 

Zdobywanie szczytu

Narysuj dwie góry – dla ich lepszego pokazania, możesz dorysować również warstwę śniegu na szczycie. Nie zapomnij także o umieszczeniu na czubku flagi, która symbolizuje cel. Jego osiągnięcie to Twoja motywacja.

Kij i marchewka

To jeden z najpopularniejszych symboli motywacji. Zacznij od marchewki – narysuj jej podłużny korzeń, uwzględniając na niej niewielkie kreseczki, a także u góry listki natki. Symbolizuje ona nagrodę. Obok narysuj kijek z rozgałęzieniem, który jest swego rodzaju straszakiem.

Możesz też narysować człowieczka, który podąża za marchewką wiszącą na kijku. 

Uciekający czas

Nic tak nie motywuje (przynajmniej mnie) jak zbliżający się deadline. Narysuj stoper – zacznij od okręgu, a w nim drugie, odrobinę mniejsze. Na czubku po zewnętrznej stronie dorysuj trzy przyciski pozwalające wznowić i zatrzymać czas. W środku tarczy narysuj zwijającą się w spiralę kreskę, na której końcu znajduje się strzałka oznaczająca deadline. 

 

Teraz przejdźmy do elastyczności. Pokażę Ci, jak narysować ją w bardzo prosty sposób.

Sprężyna

Jest ona symbolem czegoś elastycznego, co po rozciągnięciu może odskoczyć, wrócić do poprzedniego stanu. Sprężynę narysuj w formie zawijasa. 

Możesz też narysować człowieka, który myśli elastycznie. Zacznij od profilu jego głowy i w środku zamiast mózgu, dorysuj sprężynę. Jeśli coś wydaje się nie do końca jasne, obrazek zawsze możesz podpisać.

Strzałki

Elastyczność ukazana za pomocą strzałek jest bardzo prosta do pokazania. Narysuj ich kilka, różnych, niektóre ciągłe, inne przerywane, zakręcające w różnych kierunkach. Może to być przedstawienie różnych myśli, które się przeplatają, jednak żadna nie jest sztywna, wiodąca. Możesz narysować je także w mózgu, w profilu człowieka, tak jak to robiłeś ze sprężyną.

Asany w jodze

Wszystkie pozycje w jodze będą świetnym zobrazowaniem elastyczności. Narysuj człowieczka, który wykonuje np. mostek lub szpagat. Jeśli znasz inne pozycje jogowe, które znalazłyby tutaj zastosowanie, spokojnie je wykorzystaj. Elastyczność jako gibkość i rozciągliwość to świetny koncept do wykorzystania. 

Podsumowanie

To moje pomysły na przedstawienie motywacji i elastyczności. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie motywacji i elastyczności, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę, co rysujesz.

Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.

Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni