Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.
Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.
Dziś pokażę Ci jak narysować osiąganie. Klasycznie, do tego pojęcia możemy podejść na kilka sposobów.
Co znajdziesz w nagraniu
Osiąganie celów
Pierwszym sposobem będzie zaprezentowanie celów, które sobie założyliśmy. Wizualnie idealnie oddadzą to tarcze celów i strzały, jak również wejście na szczyt góry i jej osiągnięcie. Zacznij od narysowania góry, a na jej szczycie dorysuj flagę. Jeśli cel został osiągnięty, dorysuj również na samej górze ludzika, a jeżeli jest to proces, który trwa, możesz kolorem narysować przerywaną linię symbolizującą ścieżkę, po której pniesz się na sam szczyt. Na górze możesz też, zamiast flagi wybrać ikonę pucharu, oznaczającego nagrodę.

Wspomniałam również o tarczy celów. Zacznij od tej najprostszej, klasycznych kółek, lekko zamalowanych. W środku koniecznie umieść strzałę, a najlepiej trzy, wszystkie trafiające idealnie w sam środek. W ten sposób podkreślisz osiąganie i dodasz mu dodatkowego znaczenia.
Drabina – po schodkach do celu
Osiąganie idealnie odwzorowuje drabina przyparta do muru, która prowadzi do celu. W przypadku tego rysunku zastosuj perspektywę. Zamiast prostych kresek, narysuj lekko rozjeżdżające się nóżki drabiny. Możesz narysować ją pod tarczą celów – pokaże to, że wspinasz się po szczególnych jej szczeblach właśnie do tego miejsca, gdzie osiągniesz wszystko, co sobie założyłeś. To świetna metafora, którą możesz wykorzystać na rysunku.
Pinezka niczym z Google’a
Kolejny symbol, to pinezka. Dokładnie taka, jaką możesz znaleźć w Google przy okazji mapy – kiedy szukasz drogi, dążysz gdzieś, chcesz coś osiągnąć. Narysuj więc pinezkę innym kolorem i podkreśl ją chmurą z ostrymi krawędziami. Pod nią dorysuj przerywaną linią ścieżkę wskazującą drogę, możesz także zaznaczyć jakieś punkty zaczepienia.
Jeśli chcesz, spróbuj połączyć pinezkę i tarczę celów w swego rodzaju kombinowaną ikonę. Jak to zrobić? Wykorzystując elipsy, narysuj leżącą tarczę celu. W środku umieść kolorową pinezkę, oznaczającą, że cel został osiągnięty.
Osiągnięcia sportowe – nagrody, dyplomy, puchary i podium
W tej koncepcji zacznij od narysowania podium. Na górze (czy też na pierwszym miejscu) możesz dorysować szczęśliwego ludzika, puchar, lub podkreślić pierwsze miejsce ostrymi krawędziami. Jeśli nie wiesz jak narysować puchar, zrób to w najprostszy możliwy sposób. Zacznij od litery U, dorysuj nogę jako kilka pierścieni, by na dole dwa łuki połączyć w podstawę. Nie zapomnij też o uszach! Jeśli wolisz medal, narysuj go na jakiejś wstążce, koniecznie z jedynką w środku – symbolizującą wygraną. To jednak nie wszystko – możesz wykorzystać także dyplom z odznaczeniem, na kartce dodaj gwiazdki, kilka kresek, czy też samo słowo „DYPLOM”.
Ludzik na schodach
Narysuj schody, możesz je także ponumerować. Każdy z nich będzie oznaczał kolejny krok, który Twój ludzik musi pokonać do osiągnięcia swojego celu. To idealne odzwierciedlenie trwającego projektu – do pokonania są pewne kamienie milowe, a na górze czeka nagroda. Na ostatnim schodku narysuj puchar lub też prezent. Na przedostatnim zaś człowieczka, który wznosi ręce do góry – cieszy się, bo jest już bardzo blisko. Jeśli chcesz narysować go na każdym stopniu – śmiało! Pokaże to poszczególne etapy, kiedy ludzik osiąga sukces.
Dłoń z medalem
Zacznij od narysowania palców. Od nich niech wychodzi już wstążka z medalem. Zwróć uwagę na ułożenie kciuka – ma on być ściśnięty mocno pod palcami, jakbyś zaciskał pięść. Dla podkreślenia narysuj proste kreski wokół.
Puchar na bicepsie
To jedna z moich ulubionych metafor, świetnie oddająca osiągnięcie celu. Narysuj pięść – zacznij od kciuka, tym razem na zewnątrz i schowanych palców. Następnie przegub ręki, ale kiedy dojdziesz do bicepsa – zamiast niego narysuj puchar. Pamiętaj, że zawsze jeśli coś nie jest jasne, możesz to dodatkowo podpisać konkretnym hasłem.
Podsumowanie
To moje pomysły na przedstawienie osiągania. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie osiągania, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę co rysujesz.
Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.
Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.