Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.
Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.
Co znajdziesz w nagraniu
Jak co tydzień, przedstawię Ci kilka ikon i konceptów, które będziemy łączyć. Strategia jest bliska mojemu sercu, również jako jeden z moich 5 top talentów Gallupa. Uwielbiam układać plany i działania. Szukać powiązań i łączyć kropki.

Mapa do celu
Jako cel narysuj słońce widniejące na horyzoncie. Będzie to forma drogi. Możesz narysować również mapę, która prowadzi Cię do celu. Możesz też narysować łączenie różnych kropek, strzałki, a nawet krzyżyki. Świetnie sprawdzi się również motyw puzzli.
Szachy
Narysuj szachownicę oraz obok pionki – króla i gońca. Wystarczą schematyczne kształty, które pokażą, że konieczna jest tutaj strategia. Pionek możesz narysować, zaczynając od niepełnego koła, poniżej kilka małych łuczków, następnie dwa większe łuki po bokach i zamknij całość na dole łukiem. Trudniejszy będzie koń. Zacznij od zaokrąglonej głowy, uszu oraz grzywy. Zaznacz koniecznie, że są to pionki, a więc zostaw na dole niedokończony korpus. Jeśli chodzi o króla i królową, narysuj je podobnie. Król niech na górze ma krzyżyk.
Możesz też narysować grę w szachy, a więc szachownicę, po której poruszają się pionki. Dodaj do niej strzałki w innym kolorze wskazujące, w które miejsce udają się pionki.
Żarówka
Narysuj koło i kilka łuków. Środek połącz na zewnątrz z kołem zębatką. To ilustracja przekuwania procesu w osiągnięcie celu. Z zębatki linia może wyjść nawet do celownika.
Możesz też w środku żarówki narysować puzzle, tak jakby szkło żarówki było z nich stworzone. Nie zapomnij wokół niej o pionowych kreskach, które będą symbolizowały sukces.
Puzzle
Skoro jesteś już przy nich, możesz też narysować układankę z puzzli, które będą przedstawiały konkretne ikony. Narysuj więc 4 połączone ze sobą puzzle, a na każdym z nich dolar, celownik, kalendarz oraz puchar. Wszystkie te symbole składają się na strategię.
Cel na horyzoncie
Zacznij od narysowania słońca, które dopiero wschodzi. Niech znajduje się przy nim celownik, a do niego prowadzi droga. Wcale nie musi być prosta. Narysuj ją w formie krętej ścieżki oraz kilku kropek po drodze, z przeszkodami.
Zaplanuj… strategię
Strategię można świetnie przestawić jako planowanie. Narysuj więc kartkę, a na niej pewne schematy i rozpisywanie np. diagramów.
Łączenie różnych elementów
Jak wiesz, strategia to często kombinowanie. Aby ją przedstawić, rysuj więc przeróżne elementy, które możesz ze sobą łączyć. Narysuj więc kilka kształtów, a od nich niech odchodzą strzałki do środka, do wspólnej strategii.
Tabele i kalendarze
Oczywiście strategię możesz przedstawić również na wykresach, słupkach czy też diagramach. Określ dokładnie, jaki masz cel i co chcesz osiągnąć. Świetnie sprawdzi się tutaj również kalendarz, na którym oznaczysz konkretne terminy, o których musisz pamiętać.
Podsumowanie
To moje pomysły na przedstawienie strategii. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie strategii, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę, co rysujesz.
Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.
Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.