Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.
Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.
Co znajdziesz w nagraniu
Dziś rysujemy wypalenie zawodowe.
Wypalona… zapałka
Najpierw narysuj nową zapałkę, jeszcze nietkniętą przez ogień, zaś obok zapałkę wypaloną. Powinna mieć czarną główkę, a trzon nieco pogięty i połamany, również w czarnym odcieniu, zaś końcówka jasna.

Wypalona zapałka w tym przypadku to symbol zawodu. Chcąc zrobić z wypalonej zapałki wypalenie zawodowe, na jej końcówce, tej niespalonej, narysuj krawat, zaś wokół postać w eleganckiej koszuli. Możesz tutaj kombinować i zamiast koszuli, wybrać inny uniform, adekwatny do konkretnego zawodu.
Popiół
Będąc całkowicie dosłownym, jeśli chodzi o wypalenie zawodowe, narysuj kupkę popiołu na krześle biurowym. Nie zapomnij o charakterystycznym dymku nad nim, który będzie symbolizował niedawne wypalenie. Aby podkreślić, że chodzi dokładnie o wypalenie zawodowe, obok możesz dorysować fragment biurka, również z laptopem, aby być bardziej dosłownym.
Spadająca rakieta
Według mnie to świetny symbol przedstawiający wypalenie zawodowe. Kiedy rakieta wzbija się w górę, symbolizuje motywację, startup, nowe działanie. Spadająca, jest właśnie całkowitym przeciwieństwem, motywem porażki, spadkiem motywacji. Narysuj więc rakietę w drugą stronę, spadającą z nieba. Pamiętaj też o dymie z tyłu. Jeśli coś wydaje Ci się niejasne, możesz dodać również napis.
Zrezygnowany człowiek
Zacznij od narysowania schematycznego człowieczka, a na jego twarzy smutek i zrezygnowanie. Jego znakiem charakterystycznym niech będą ręce, którymi trzyma się za głowę. To symbol tego, że zupełnie nie wie co ma zrobić, jest zagubiony. Przydadzą mu się dodatkowo konkretne atrybuty. W dymku nad jego głową dorysuj np. wielki kłębek myśli. Może się tam znaleźć również pusta bateria. Aby jeszcze to dodatkowo podkreślić, możesz dopisać w jej środku 0%. Inną koncepcją, którą możesz wykorzystać jest chmura burzowa z błyskawicą. Zniechęcenie i niemoc świetnie zobrazuje również węzeł, z którego odchodzą trzy strzałki, a na ich końcach znajdują się X, oznaczające zły wybór.
Wykończenie pracą
Wypalenie zawodowe zrozumie każdy, widząc człowieka bardzo zmęczonego, opartego głową o biurko. Narysuj więc głowę, która poziomo leży na blacie biurka, a odchodzi od niej nieco zgięty tułów. Ręce niech opadają w dół. Narysuj również smutek na twarzy. Nad jego głową również możesz narysować wcześniejsze symbole, dla podkreślenia sytuacji.
Ostatnia deska ratunku
Jeśli sytuacja jest już wyjątkowo krytyczna, narysuj człowieczka, który trzyma się już na samym krawacie. Zadbaj o mimikę twarzy i brwi, które narysuj z ukosa. Jego krawat niech będzie podniesiony przez dłoń do góry, niczym pętla na szyi.
Podsumowanie
To moje pomysły na przedstawienie wypalenia zawodowego. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie wypalenia zawodowego, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę, co rysujesz.
Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.
Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.