Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.
Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.
Efektywność i produktywność to moje ulubione tematy. Jako człowiek czynu są mi bardzo bliskie i zawsze szukam sposobów jak usprawniać różne systemy zarówno w domu jak i biznesie.
Co znajdziesz w nagraniu
Efektywność jest bardzo wdzięczna do narysowania – zaczynajmy!
Można ją narysować jako:
Checklista
Efektywność możesz pokazać za pomocą checklisty i zadań, które na niej odhaczasz. Zacznij od narysowania dwóch prostokątów (niech jeden z nich otacza drugi), które mają być clipboard’em.
Nie zapomnij o charakterystycznym klipsie na górze. Następnie narysuj checkboxy – ich kształt może być dowolny – okrągłe, kwadratowe, trójkątne. W każdym z nich postaw ptaszek, używając koniecznie innego koloru, który potwierdzi, że wszystkie zadania z listy zostały wykonane. Żeby checklista była nieco inna, dorysuj z boku również stoper, niech nieco nachodzi za clipboard’a. Stoper zawsze kojarzy się z pewnym deadlinem, który wyznacza czas na wykonanie zadania.
Cel… pal!
Osiąganie efektywnych celów to również walka z czasem. Świetnie to zobrazujesz, rysując tarczę, do której możesz celować rzutkami, zamkniętą w stoperze. Pamiętaj o trzech przyciskach na jego czubku. Dorysuj również strzałkę, która zmierza do samego środka, jako symbol, że cel został osiągnięty. Szybko i skutecznie!
Co łączy stoper i rakietę?
Narysuj stoper z zaznaczoną krótką jednostką czasu. Następnie… przekształć go w rakietę! Jak to zrobić? Dorysuj po bokach skrzydła, jak w prawdziwej rakiecie, a do tego kapturek na czubku i ogień, który odpala się na dole przy ruszaniu. W końcu efektywność to również wykonywanie zadań w krótkim czasie – rakieta ekspresowo przeniesie Cię dalej, a stoper będzie odmierzał określony czas.
Trybiki
Trybiki możesz narysować w bardzo prosty sposób. Zacznij od koła, by następnie otoczyć go kolejnym, wykonanym z przerywanej linii. W miejscach, gdzie linii nie ma, możesz dorysować ramiona trybików po całym kole. Obok narysuj drugi trybik, jednak znacznie mniejszy. Pamiętaj także o strzałkach, które pokazują, że trybiki się obracają. W środku dużego trybiku narysuj tarczę zegara z podziałem na pełne godziny. W mniejszym narysuj celownik.
Drugi sposób na wykorzystanie trybika to narysowanie go w znacznie większym rozmiarze. Wykorzystaj wcześniejsze wskazówki, a w środku tym razem narysuj człowieczka, który jest w ruchu – biegnie w trybiku.
Ostatnia możliwość to profil głowy człowieka. W środku zamiast mózgu narysuj trybik, koniecznie innym kolorem. W środku trybiku narysuj cel, jako połączenie dwóch konceptów.
Prędkościomierz
Prędkościomierz lub licznik spalania w samochodzie możesz wykorzystać do zobrazowania efektywności. Narysuj go na półkolu, koniecznie uwzględniając na nim podziałkę. Na tarczy zaznacz zieloną kreskę, która oznacza spalanie. Dodaj również wskazówkę, która pokaże, jak rośnie Twoja efektywność. Dla jeszcze lepszego efektu, z boku możesz dorysować dystrybutor paliwa.
Esencjonalista
Kwintesencja efektywności została znakomicie przedstawiona w książce Greg’a McKeown’a “Esencjonalista”, którą bardzo polecam Ci przeczytać. Kiedy Twoja uwaga rozproszona jest na wiele spraw, jest jak kółko z mnóstwem ilością krótkich strzałek dookoła. Jeśli zaś skupiasz się na jednej rzeczy, cała uwaga i energia kumuluje się dokładnie na tym jednym zadaniu – od kółka narysuj odchodzącą tylko jedną, długą strzałkę (jako suma wszystkich krótkich strzałek). Kontrast jest uderzający i bardzo obrazowy, nie uważasz?
Podsumowanie
To moje pomysły na przedstawienie efektywności Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie efektywności, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę, co rysujesz.
Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.
Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.