Picture of rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

#słownikwizualny – jak narysować empatię?

Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.

Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.

Co znajdziesz w nagraniu

Czym jest empatia? To zdolność rozumienia uczuć i emocji innych osób, umiejętność postawienia siebie na czyimś miejscu, inteligencja emocjonalna oraz współodczuwanie. Te właśnie znaczenia wykorzystam, żeby zobrazować empatię.

Rozumienie innych i współodczuwanie

Zacznij od narysowania głowy z profilu, w dość schematyczny sposób. Użyj koloru czarnego.

jak narysować empatię

Drugą osobę narysuj już innym kolorem w taki sposób, aby początki twarzy na siebie nachodziły. Możesz również trzecim kolorem zaznaczyć wspólną część, którą się połączyły. W ten sposób zobrazujesz, że tych dwoje ma ze sobą wiele wspólnego – czują, myślą i wspierają się nawzajem.

Koncept ten możesz narysować też w inny sposób, wybierając ludziki solniczki. Narysuj ich obok siebie, aby nachodzili na siebie ramionami. W części wspólnej dorysuj serduszko, które również będzie symbolizował współodczuwanie.

Współczucie i wsparcie

Narysuj dwie osoby, jedną smutną, a drugą wspierającą. Pierwszą z nich postaraj się przedstawić nie tylko ze smutną mimiką, ale zwróć też uwagę na to, aby jej głowa była nieco pochylona w dół. Aby to narysować, przesuń linię oczu i brwi trochę niżej. Twarz drugiej osoby, wspierające, powinna być zwrócona do osoby smutnej. Narysuj dodatkowo, jak wygląda rękę w stronę smutnej osoby, poklepując ją po ramieniu. Nad nimi narysuj dwie chmurki, które nawzajem się przenikają. W części wspólnej możesz narysować również serduszko. 

Inteligencja emocjonalna

Zacznij od narysowania głowy z profilu wraz z obrusem mózgu w środku. A w nim? Serce! Znasz reklamę rozumu i serca? Nad głową człowieka możesz dopisać skrót “EQ” nawiązujący właśnie do inteligencji emocjonalnej. 

Serce na dłoni

Zacznij od wyciągniętego kciuka, który odchodzi od płaskiej ręki. Na niej narysuj serce, które w każdej chwili można komuś podać, oferując mu dobro, empatię i współczucie. Prawda, że proste?

Podsumowanie

To moje pomysły na przedstawienie empatii. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie empatii, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę, co rysujesz.

Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.

Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni