Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.
Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.
Dzisiaj pokażę Ci, jak narysować feedback, czyli informację zwrotną.
Co znajdziesz w nagraniu
Rekomendacje i opinie klientów – gwiazdki
Zacznij od narysowania gwiazdek. Jeśli masz problem z narysowaniem ich w równym kształcie, przypomnij sobie sposób, którego uczono nas wszystkich w szkole podstawowej. Jedną ciągłą linią narysuj na sobie dwa trójkąty (sprawdź jak to robię na filmie). Jeżeli nie czujesz się pewnie, użyj do tego ołówka, aby mieć zawsze możliwość poprawienia głównych krawędzi gwiazdki.

Narysuj zatem pięć gwiazdek obok siebie, w jednej linii. W zależności od tego, jaką ocenę chcesz wystawić, możesz wykorzystać do tego kolor.
Świetnym uzupełnieniem tego typu wizualizacji feedbacku, będzie jeszcze komentarz (może być pod gwiazdkami, lub możesz z nich całkowicie zrezygnować). Zobrazuj go za pomocą chmurki z odpowiednią informacją zwrotną.
Checklista dla lidera
Jeśli jesteś managerem pracującym w korporacji, świetnie sprawdzi się tutaj checklista. Zacznij od narysowania clipboarda, czyli podkładki z klipsem, chętnie wykorzystywanych w biurach. Najprościej będzie Ci narysować kartkę, by następnie obrysować ją większym prostokątem (możesz wykorzystać inny kolor dla samej podkładki – pamiętaj też o klipsie na górze). Na kartce narysuj checkboxy z opisem i oznacz, które zostały już wykonane, a które czekają jeszcze w kolejce. To świetny pomysł na pokazanie informacji zwrotnej.
Plus, minus, kciuk
Feedback świetnie zobrazujesz, rysując dymek, a w nim plus lub minus. W ten sam sposób zadziałają również kciuki, które wykorzystujesz na co dzień w social-mediach. Będzie to prosta informacja zwrotna mówiąca o tym, czy zadanie wykonane zostało dobrze, czy źle.
Poziom zadowolenia w buźkach
Narysuj trzy emotikonki – buzie, które wyrażają różny poziom emocji, czy też zadowolenia. Pierwsza niech będzie smutna, druga (usta w postaci prostej kreski) niech wyraża przeciętność, aż w końcu trzecia – z szerokim uśmiechem, zadowolenie. Skalę możesz oczywiście dowolnie poszerzyć, a świetnym dodatkiem będzie użycie odpowiedniego koloru.
Skala zadowolenia na liczniku
To bardzo pomocny sposób obrazowania feedbacku. Narysuj półkole, na dole oddzielone prostą kreską – to Twój licznik, który pokaże skalę zadowolenia. W środku podziel go na trzy części i w każdej narysuj buzię obrazującą emocje. Wzmocnij wszystko kolorami i nie zapomnij o wskazówce, która będzie pokazywała odpowiednią reakcję dotyczącą Twojego feedbacku. Świetny do zastosowania w spotkaniach w zespole dotyczących chociażby podsumowania projektu czy tygodnia.
Strzałki
Narysuj dwie duże, połączone ze sobą strzałki w taki sposób, aby był zrośnięte jedna górną krawędzią, a druga dolną. Jedna niech wskazuje stronę prawą, druga lewą. Na jednej z nich napisz “FEED”, a na drugiej “BACK”. Dobrze sprawdzą się tutaj kolory – jedną możesz zrobić białą, drugą czarną.
Podsumowanie
To moje pomysły na przedstawienie feedback’u. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie feedback’u, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę, co rysujesz.
Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.
Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.