Picture of rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

#słownikwizualny – jak narysować leadership?

Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.

Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.

Dzisiaj pokażę Ci, jak narysować leadership.

Co znajdziesz w nagraniu

Jak narysować przywództwo?

Leadership, czyli główna osoba, która przewodzi innym, jest liderem w grupie. Aby to dokładnie zobrazować, zacznij od jednej z moich ulubionych metafor, czyli papierowych łódek lub samolocików. Wyobraź sobie kaczą rodzinę, na której czele płynie matka, a za nią podążają maleńkie kaczątka.

Dokładnie w ten sposób spróbuj narysować statki. Zwróć uwagę, aby pierwszy statek, czyli przywódca, był większy od pozostałych i wyróżniał się kolorem. Zacznij od narysowania równoległoboku, następnie dorysuj trójkąt, kreskę na środku, a pod nim falujące kreski imitujące nurt wodny. Z tyłu narysuj kilka mniejszych statków, które podążają za głównodowodzącym.

Ikona kombinowana – wskazywanie celu

Przywództwo możesz zobrazować również poprzez narysowanie jednej, wiodącej ręki, a na niej zespołu, którą dowodzi. Zacznij od dużego, nieproporcjonalnego wręcz rękawa z koszulą. Niech wystaje z niego dłoń, której duży palec wskazuje cel (cel możesz zaznaczyć kolorem). Na rękawie narysuj stojące obok siebie ludziki solniczki (znasz ich doskonale z moich poprzednich filmów), koniecznie ich uśmiechnij. Tak powstanie zespół, którym dowodzi lider, czyli ręka poniżej. 

Podążanie za liderem

Kolejna metafora, którą możesz zastosować, to przedstawienie przywództwa, jako podążanie za głównodowodzącym. Wszyscy Ci, którzy będą szli za liderem, znajdą się na strzałce, docierającej do konkretnego celu. Narysuj na niej człowieczka z krawatem, aby odróżniał się od innych. Niech trzyma linę, po której wspinać będą się razem z nim członkowie zespołu. 

Pokazywanie celu i pomoc

Narysuj schody, na końcu z celem, który należy osiągnąć. Na górze dorysuj prostego ludzika, który będzie przechylony w dół. Jedną rękę niech wyciąga do zespołu, oferując im pomocną dłoń, drugą zaś niech wskazuje cel. Na dole narysuj drugiego ludzika, który ledwo daje radę wejść… ale wyciąga ręce do swojego lidera, który ciągnie go na górę.

Zespół to moc

Zacznij od narysowania lidera, przywódcy zespołu z rękoma wyciągniętymi do góry, nie bez powodu. Niech trzyma nad głową platformę, na której stoi jego zespół. Jego wątłe ramiona niech podpierają całą ekipę – będzie to symbol siły, motywacji i wspólnej pracy. Na platformie narysuj ludzi solniczki, szczęśliwych i zadowolonych. Po bokach dorysuj puchar oraz cel, który został osiągnięty. Dodatkowo dorysuj serpentyny i konfetti, które wzmocnią przekaz i zobrazują ich sposób na świętowanie osiągniętego sukcesu.

Wzmacnianie pracowników

To wyjątkowa metafora, szczególnie dla osób, które uwielbiają elementy związane z naturą. Narysuj ludzika imitującego roślinkę – dosłownie, zasadzonego w doniczce. Na jego głowie dodaj listek, który dopiero się rozwija. Tuż obok narysuj konewkę, z której leci woda  – trzyma ją ręka (uwzględnij kawałek koszuli przy nadgarstku, aby było wiadomo, że jest to ręka biznesowa) i podlewa ów ludzika. Ten, dzięki wodzie, która symbolizuje wsparcie lidera, pięknie rośnie, rozwija się i ewoluuje w lepszego pracownika, osiąga kolejne etapy.

Podsumowanie

To moje pomysły na przedstawienie leadership. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie leadership, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę, co rysujesz.

Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.

Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni