Picture of rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

#słownikwizualny – jak narysować rozwiązanie?

Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.

Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.

Dziś pokażę Ci, w jaki sposób przedstawić rozwiązanie.

Co znajdziesz w nagraniu

Jak narysować rozwiązanie?

Rozwiązanie tak jak wszystko inne, możesz narysować na kilka różnych sposobów.

jak narysować rozwiązanie?

Najczęściej używa się oczywiście sztampowej żarówki. Chcę pokazać Ci, jak można ją zmodyfikować, łącząc różne symbole. Czyli będę posługiwać się rysunkową metaforą, wykorzystując “combine icons”.

Żarówka i puzzle

Żarówkę możesz narysować na kilka sposobów. Zacznij od najprostszej wersji, czyli połączenia jej z puzzlami. Narysuj sam obrys żarówki. Jeśli chcesz pokazać, że to nie jest pomysł (który często wykorzystujemy również przy żarówce), ale rozwiązanie, możesz umieścić w niej puzzle, które się ze sobą łączą. Szukaniem rozwiązania jest ułożenie układanki. Prawda, że to świetna metafora?

Żarówka i mózg

W przypadku rozwiązania, żarówkę możesz połączyć z mózgiem. Zacznij od narysowania dolnej części żarówki. U góry, zamiast szkła, narysuj natomiast mózg – dwie półkule. Jeśli masz zobrazować jakiś pomysł i rozwiązanie, to żarówka zaczyna się świecić. Zaakcentuj to kolorem lub dodatkowo prostymi kreskami wokół.

Żarówka i człowiek

Do tego pomysłu wykorzystaj albo żarówkę, albo puzzle. Zacznij od narysowania profilu człowieka, a następnie w jego głowie dodaj żarówkę (to może wybrzmieć również jako pomysł), albo kilka puzzelków.

Puzzle 

Ikonki puzzli sama w sobie niesie rozwiązanie – można je dowolnie modyfikować w zależności od znaczenia. Pasujące puzzle, brakujące puzzle… W miejscu brakującego puzzla możesz narysować znak zapytania lub – jeśli pojawia się tam jakiś problem, kłębek zwiniętej nitki. Puzzel pasujący narysuj obok, a w nim dodatkowo żarówkę jako rozwiązanie. Uzupełnieniem będzie strzałka, w którym miejscu puzzel powinien się znaleźć. Świetnie sprawdzą się tutaj wzmocnienia wizualne, zarówno za pomocą kolorów, jak i dodatkowych kresek.

Klucz do… rozwiązania!

Narysuj ikonę klucza, a do tego obok zamkniętą kłódkę z dziurką. Zadbaj o wzmocnienie wokół klucza za pomocą kresek (dobrze, jeśli będą kolorowe), to podkreśli, że klucz umożliwia rozwiązanie.

Labirynt

Kolejny koncept, który możesz wziąć pod uwagę dla zobrazowania rozwiązania to labirynt. Kiedy już narysujesz ścieżki, przed nim narysuj splątaną nitkę, z której przez labirynt prowadzi kolorowa droga, tuż do rozwiązania. Po drugiej stronie labiryntu może znaleźć się żarówka ze wzmocnieniem z kresek, oznaczająca rozwiązanie.

Człowiek niosący rozwiązanie

Zacznij od narysowania szczęśliwego ludzika, który niesie żarówkę. Może mieć wyciągniętą w górę rękę na znak, że on już wie! Wokół niej możesz wzmocnić wydźwięk, dzięki kreskom – w dłoni może trzymać żarówkę lub właśnie wspomniany już wcześniej klucz. Możesz nawet pokusić się o dorysowanie mu pęku kluczy w drugiej ręce, a ten, który trzyma, to znak, że znalazł właśnie ten właściwy. 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do szukania nietuzinkowych rozwiązań i rysunkowych połączeń. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie eksperymentu to koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę, co rysujesz.

Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.

Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni