Picture of rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

#słownikwizualny – jak narysować stres?

Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.

Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.

Co znajdziesz w nagraniu

Kłębek nerwów

Najlepszym przykładem stresu będzie klasyczny bazgroł, przypominający również bardzo splątaną nitkę. Postaraj się narysować taki, który według Ciebie odwzorowuje bałagan. 

jak narysować stres?

Dla wzmocnienia wydźwięku tej emocji, jaką jest stres, możesz narysować wokół również faliste kreski.

Myśli, emocje, chaos, nerwy

Dla wyrażenia emocji i myśli, możesz skorzystać z dymków z ostro zakończonymi krawędziami. Ich nieregularny kształt wizualnie przypomina gwiazdy, jednak w nieco innym wydaniu. To wizualne przedstawienie emocji – nerwowość, ale także niepokój, chaos, krzyk.

Chmura gradowa

Wiesz jak to jest, kiedy coś nieuchronnie nad kimś wisi i w każdej chwili może się spodziewać, że spadnie na niego niczym grom z jasnego nieba? Chmura gradowa będzie idealnym odwzorowaniem tego rodzaju stresu, a wzmocnienie jej piorunami odda natężenie emocji. 

Dymki

W przypadku komunikowania stresu, czy też sytuacji dość niepewnej, wywołującej negatywne emocje, w dymkach możesz zamieścić np. wykrzyknik, kłębek nerwów nagromadzenie spraw. Dla wzmocnienia wydźwięku podkreśl całość kreskami wokół, również z uwzględnieniem koloru czerwonego.

Ludzie

Zacznij od narysowania konturu człowieczka. Ludzik, który się stresuje, który ma za dużo na głowie i nie do końca wie, czym zająć się najpierw, ma dwie ręce na głowie i aż paruje mu czacha, co możesz pokazać poprzez falujące kreski wokół jego głowy. Emocje na jego twarzy również wyrażają stres w formie grymasu.

Druga opcja również z ludzikiem, to niemal ta sama, bezradna postać, z jedną ręką na głowie. Nad nią zaś narysuj splątaną nitkę, która odzwierciedla ogromny mętlik i niepewność.

Trzecia opcja dotyczy stresu w pojęciu presji czasu. Zacznij od narysowania człowieczka, który jedną ręką trzyma się za głowę, w drugiej zaś trzyma niezwykle długą listę „TO DO”. Obok narysuj stoper z zaznaczonym okresem czasu, który pozostał człowieczkowi do wykonania zadania. Wzmocnieniem wydźwięku tych emocji będą oczywiście falujące kreski nad jego głową.

Kolejny ludzik to wersja, która wszystko musi zrobić na raz. Odzwierciedleniem multitaskingu będzie większa ilość rąk po jednej i drugiej stronie. W jednym ręku narysuj telefon stacjonarny, który dzwoni, w drugim smartphone’a, który również dzwoni, w kolejnej stos dokumentów, w czwartej listę rzeczy do zrobienia, w piątej kalendarz, a w ostatniej książkę. Możesz włożyć mu do rąk wszystko, co związane z pracą, nauką, biznesem. Podkreśleniem emocji będzie jego zmartwiona mimika oraz falujące kreski nad głową.

Profil otwartej głowy

Zacznij od narysowania otwartej głowy z profilu, a nad nią dorysuj wpadające do niej rzeczy. Wśród nich nie może zabraknąć oczywiście stopera, który wiąże się z krótkim czasem wykonania, listy TO DO, dzwoniącego telefonu, narzędzi, kawałka śrubki, procesów, kalendarza. Z nadmiaru rzeczy, podkreśleniem stresu będą falujące i proste kreski wokół głowy, a także mimika twarzy.

Podsumowanie

To moje pomysły na przedstawienie stresu. Zobrazowany został tutaj jako przeciążenie obowiązkami, problemami i presja czasu. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie stresu, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę co rysujesz.

Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.

Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni