Picture of rysAnka

rysAnka

Anna Wolska-de Keijzer

Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.

Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.

Dla kogo są notatki wizualne?

Ludzki mózg ma tendencję do zapamiętywania elementów wizualnych znacznie łatwiej niż poprzez tekst pisany czy mówiony. Sketchnoting zachęca zespoły do burzy mózgów, zwiększa kreatywność i produktywność, angażuje, wspiera pamięć, poprawia uczenie się i upraszcza procesy, również zarządzanie czasem. W dzisiejszym słowniku wizualnym pokażę Ci jak szybko i łatwo możesz narysować zasoby. 

Nie chodzi o perfekcję tylko o komunikację!

Rysowanie, tak jak wszystko inne, wymaga pracy. Celem notatek wizualnych jest tworzenie wizualnych podsumowań, które każdy może zrozumieć, nie zaś tworzenie czegoś, co wygląda idealnie i jest na miarę takich artystów jak Picasso czy Monet. “Idea not art!” jak mówi Mike Rohde – ojciec Sketchnotingu – “nie musisz być artystą, żeby rysować swoje pomysły!” Ważną rzeczą jest prezentowanie pomysłów w sposób, który możesz zrozumieć. Nie musisz więc umieć rysować wszystkiego. Jeżeli widzisz, że Twój rysunek nie jest jasny w tym co chciałaś zaprezentować, pamiętaj, że zawsze możesz go podpisać.

Czym są zasoby?

Zasoby możemy rozumieć na różne sposoby, jako bogactwo, surowce czy pokłady rezerwy. W dzisiejszym odcinku skupię się na kilku podstawowych ikonach i pokażę Ci jak można je ze sobą skutecznie łączyć. Jedyne czego potrzebujesz to coś do rysowania. Może to być kartka, może to być tablica a jeśli jesteś już bardziej zaawansowanym rysownikiem i masz tablet graficzny, to również możesz z niego skorzystać. 

 Jakie są zasoby i jak je narysować?

Pierwszym zasobem bogactwa są oczywiście pieniądze i od nich zaczniemy nasz wizualny warsztat. Pieniądze możemy narysować jako banknot, czyli prostokąt, w którym następnie umieścimy znak waluty np. euro czy dolar. Zasób ten możemy również narysować jako zestaw monet. Prostym trikiem jest narysowanie dwóch równoległych pionowych kresek, które następnie w środku wypełnimy łukami. 

Kolejne zasoby to zasoby naturalne, czyli zasoby ziemi takie jak woda, roślinność czy minerały. Możemy je zaprezentować rysując glob, czyli kółko, w które wpiszemy kilka pionowych i poziomych łuków. W zależności od tego, jakie zasoby chcemy pokazać możemy narysować kroplę – symbolizującą wodę, listki, czyli roślinność czy kilka kwadratów o nieregularnym kształcie jako minerały. 

Zasoby to również nasze pokłady rezerwy. Powszechnie wykorzystywaną do tego ikoną jest koło zębate, które określa procesy. Drugim sposobem na narysowanie pokładów rezerwy jest bateria, która określa zasoby energii.

Zasoby ludzkie możemy zaś zaprezentować poprzez roślinność a dokładniej poprzez doniczkę, z której będą one wyrastać. Na końcu gałęzi naszej rośliny, zamiast liści, możemy dorysowywać zasoby czasu, pieniędzy czy postać człowieka.

Zasoby jako bogactwo nasze i naszych pomysłów możemy narysować wykorzystując kombinację kluczowych zasobów, czyli klucza i koła zębatego. W kole zębatym możemy również umieścić czas, co jest świetną ikoną dla zespołów HR. Pozostając przy zespołach HR oraz przy ludziach, którzy dbają o zasoby, szanują rezerwy i stale rosną możemy wykorzystać kombinację doniczki, w której zamiast rośliny narysujemy postać a od niej odgałęzienie konewki, która będzie symbolizowała wzrost naszych rezerw.

Podsumowanie

Bogactwo, rezerwy, pokłady, to moje pomysły dla Ciebie na dzisiaj. Jeżeli masz swoje pomysły na ich zaprezentowanie to koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę co rysujesz. 

Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.

Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.

digital sketchnoting szybki start

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sketchnotingninja

Cześć!

Mam na imię Anka i zarabiam na życie rysując to, o czym mówią inni!

Jako rysAnka, ponad 4 lata pomagam biznesom i twórcom online wyciągać esencję z chaosu informacji i tłumaczyć wizualnie procesy, pomysły, historie tak, aby każdy mógł je zrozumieć i zapamiętać

Sprawdź moje kursy:

Kategorie:
On Trend

Zobacz, co czytają inni